Służebność przesyłu

Mój subiektywny blog o problemach właściciela działki ze słupem.

odszkodowanie za słupy a zasiedzenie służebności przesyłu

Czy zmiana parametrów technicznych sieci przerywa bieg zasiedzenia służebności przesyłu?

bieg-zasiedzenia-sluzebnosci-przesylu

Pisałam ostatnio o tym, że zmiana treści służebności przesyłu polegająca na zmianie trasy przerywa bieg zasiedzenia służebności przesyłu. A jak to wygląda w odniesieniu do innych istotnych składników prawa służebności?

Treść prawa służebności przesyłu obejmuje uprawnienia i obowiązki przedsiębiorcy przesyłowego. Służebność zawsze dotyczy konkretnego urządzenia, które należy dokładnie opisać. Uwzględnić należy kluczowe parametry takie jak napięcie sieci elektroenergetycznej czy ciśnienie gazu w gazociągu.

Tak też to wygląda w praktyce sądów ustanawiających służebność. Zawsze jest opis konkretnego urządzenia: linia o napięciu znamionowym 110 kV, gazociąg o ciśnieniu nominalnym 2,5 MPa itp. Jest więc oczywiste, że każda zmiana parametru, na przykład zmiana napięcia prądu lub ciśnienia przesyłanego gazu stanowi zmianę treści służebności. Ma to doniosłe konsekwencje, różne w zależności od tego czy służebność została formalnie ustanowiona czy też odbywa się bezumownie.

„Bezumowne korzystanie” to takie ładne prawnicze określenie na wpakowanie się się bez pytania na cudzą działkę i korzystania sobie z niej za darmo 😁

Z czym łączy się zmiana treści służebności?

Zmiana treści służebności po jej formalnym ustanowieniu wymaga podpisania nowej umowy lub wydania przez sąd nowego orzeczenia. Przedsiębiorca nie może zmienić treści służebności bez pytania właściciela o zgodę lub bez zgody sądu. Rzecz jasna powinno się to łączyć z koniecznością zapłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Z kolei zmiana treści służebności wykonywanej bezumownie oznacza, że zmienia się zakres służebności (czyli sposób korzystania z cudzej działki) a więc bieg zasiedzenia służebności przesyłu zostaje przerwany. Pojawia się nowa służebność, o innej treści niż poprzednia i bieg zasiedzenia zaczyna się od nowa.

Niedoceniany przez prawników czynnik wpływający na bieg zasiedzenia służebności przesyłu?

Wydawać by się więc mogło, że w praktyce orzeczniczej stosunkowo często będzie się pojawiało zagadnienie zmiany parametrów technicznych istniejących sieci. Przecież taka zmiana wpływa na bieg zasiedzenia, wymaga też co najmniej spytania o zgodę właściciela zajętego pod przesył gruntu…

A jednak do sądów cywilnych nie trafiają sprawy zmiany treści służebności poprzez zmianę parametrów sieci.

Od lat sumiennie śledzę orzecznictwo korzystając z portalu orzeczeń sądów powszechnych. Jak dotąd nie trafiłam jednak na orzeczenia w których sąd pochyliłby się nad tym zagadnieniem. A zmiana parametrów sieci to nie rzadkość, na południu Polski wiele linii po cichu zmieniło napięcie na 20 kV. Właściciele działek nie są nawet o tym fakcie informowani, o pytaniu ich o zgodę nie wspominając. Wiem o tym dobrze, bo mnie też coś takiego spotkało, podobnie jak wszystkich moich sąsiadów. Po prostu, któregoś dnia przypadkiem dowiedziałam się, że od kilku lat linia na mojej działce, która pierwotnie była linią 15 kV, jest linią 20 kV…

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Nie zetknęłam się z przypadkiem uznania przez sąd, że zmiana parametru technicznego zmienia treść służebności i przerywa bieg zasiedzenia. Z przypadkiem odwrotnym, takim gdzie sąd odmówił uznania zmiany napięcia sieci za czynnik przerywający bieg zasiedzenia też się nie spotkałam. W ogóle nie spotkałam się z tym tematem… A przecież na portalu przeczytałam setki postanowień sądów ustanawiających służebności przesyłu, z których co najmniej połowa kończyła się stwierdzeniem zasiedzenia… Czy naprawdę nikt poza mną nie wpadł na to, że zmiana napięcia sieci przerywa bieg zasiedzenia…?

A może istnieją jakieś nie znane mi powody dla których zmiana parametrów technicznych nie stanowi zmiany treści służebności…? Chętnie poznałabym argumenty przemawiające za takim stanowiskiem. Dla mnie sprawa wydaje się oczywista. Jeśli służebność ustanowiono dla linii 15 kV, to po zmianie napięcia na 20 kV trzeba ustanowić nową służebność (zmienić jej treść umownie lub sądownie). Równie oczywiste jest więc to, że taka zmiana napięcia linii użytkowanej bezumownie powoduje przerwanie biegu zasiedzenia i rozpoczęcie biegu zasiedzenia nowej służebności.

Bardzo mnie dziwi, że ten temat nie pojawia się w praktyce sądowej. Przynajmniej praktyce dostępnej dla mnie poprzez portal orzeczeń sądów powszechnych. Jeżeli masz jakieś wiadomości czy przemyślenia w tej sprawie, proszę napisz do mnie. Zamierzam drążyć ten temat.

Jak oceniasz ten tekst?

Aby ocenić wybierz ilość gwiazdek!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

Ten tekst nie był jeszcze oceniany. Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

6 Comments

 1. paweł

  Witam, własnie nagle – firma energetyczna – wystapiła o zasiedzenie przesyłu na mojej działce. Zbiega sie to z planowanym uruchomieniem na drugim torze linii punktu zasilania na napięcie wyzsze niz obecne w tym torze przesyłowym sieci . Pewnie chce uniknać przerwania zasiedzenia przed jego ustanowieniem spowodowanym zmianą parametru napiecia. Czy zatem, jeśli zdążą załatwić te zasiedzenie przed zmiana napiecia – to czy po tym fakcie te zasiedzenie mozna podważyć ? Czy to się wiąże z ponowna sprawą w Sądzie?

  • Panie Pawle,
   Moim zdaniem chodzi raczej o to, że przedsiębiorca przesyłowy chcąc podnieść napięcie w sieci musi dysponować tytułem prawnym do zajmowanych gruntów. W Pana przypadku przedsiębiorca uznał zapewne, że może uzyskać taki tytuł uzyskując prawomocną decyzję sądu stwierdzającą zasiedzenie służebności przesyłu. Jeśli linia istnieje od co najmniej 30 lat, to najprawdopodobniej takie potwierdzenie uzyskają. W Pana interesie leży dopilnowanie, aby sąd w postanowieniu wyraźnie wskazał jakiej linii dotyczy zasiedzenie – aby podał obecne napięcie sieci. To jedyne co na obecnym etapie może Pan zrobić. Wówczas zasiedzenie będzie dotyczyło tej konkretnej linii o konkretnych parametrach technicznych i przedsiębiorca chcący podwyższyć napięcie nie będzie mógł powoływać się na swój tytuł prawny do pańskiego gruntu – bo jego tytuł prawny będzie ograniczony do linii o określonym, niższym napięciu. Obawiam się jednak, że bez interwencji sądu (administracyjnego) się w tej sprawie nie obędzie. Od dawna planuję wpis na temat zmiany parametrów sieci w orzecznictwie sądów administracyjnych, zrobię go jak tylko znajdę czas (postaram się jak najszybciej…).

 2. paweł

  Obecnie Sąd czeka na udokumentowanie przez firmę faktu załączenia napięcia uznając „polecenie włączenia sieci z planowanym terminem” za niewystarczające. Powołał biegłego do ustalenia tego faktu – zastanawiam się czy to tylko formalność czy faktycznie jest to niezbędne do ustalenia początku biegu zasiedzenia. Spotkałem się z różnymi interpretacjami SN w tym temacie – czasem starczy że dokumentują fakt zakończenia budowy linii a czasem fakt włączenia sieci / uruchomienie przesyłu.

  • Czasami sądowi wystarczy nawet udokumentowana data rozpoczęcia budowy linii czyli wejście z maszynami na teren działki… Wszystko to jednak jest istotne przy „świeżych” zasiedzeniach. Jeśli dzisiaj sąd miałby orzec o zasiedzeniu z datą początkową w roku 1990, to decydujące może być czy początkiem zasiedzenia jest rozpoczęcie budowy linii, jej zakończenie czy podłączenie do sieci. Czasami decydują już nie miesiące czy tygodnie a wręcz dni. Dla „starych” zasiedzeń jest to mało istotne. Zasadniczo przedsiębiorca może nie dostarczyć sądowi żadnych dokumentów z okresu budowy linii a zasiedzenie i tak zostanie orzeczone – np na podstawie zdjęć lotniczych pokazujących, że linia istniała co najmniej 30 lat wcześniej.

 3. paweł

  Mimo wszystko wydaje mi się, że tak czy inaczej lepszym rozwiązaniem jest unormowanie tego stanu rzeczy, bynajmniej wiem czyje to urządzenia, kto odpowiada za ewentualne szkody czy zagrożenia – nie wiem jak wygląda droga konieczna, ponieważ nie ma jak z bramy wjazdowej dojechać do słupa – na drodze usadowiony jest dom;( i auto typu pogotowie energetyczne nie wykręci aby ominąć dom. Podjazd jest od strony gruntów sąsiada (2 metry od ogrodzenia) – nie wiem czego zatem rządać od Sądu w tym temacie, aby za jakiś czas firma energetyczna nie zarzuciła mi utrudniania dojazdu. Wspominałem o tym fakcie na pierwszej rozprawie gdy zauważyłem żądanie tej drogi we wniosku adwokata firmy. Również wniosek zawierał równy podział kosztów zasiedzenia – to moim zadaniem jest zwyczajne „świństwo” żeby osoba której prawa własności zostają ograniczane w dużym stopniu – miała dodatkowo za czynności sądowe płacić – a są to kwoty niemałe – a beneficjentem zasiedzenia jest jedną strona – mam nadzieję że jest w systemie odrobine zrozumienia, ale się okaże za niedługi czas.

  • Moim zdaniem dojazd do pasa służebności nie podlega zasiedzeniu i sąd w ogóle nie będzie tej kwestii badał w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia. Jeżeli w przyszłości przedsiębiorca będzie chciał dojechać do swojego słupa, to będzie musiał uzyskać Pana pozwolenie na przejazd. Jeżeli taki przejazd jest niemożliwy, to… jego problem. Zapewne da się dojechać jakąś inną drogą.
   Na Pana miejscu dopilnowałabym dwóch rzeczy: wpisania do postanowienia sądu jakiej dokładnie linii dotyczy zasiedzenie ( chodzi o podanie aktualnego napięcia) i precyzyjnego ustalenia czego dotyczy zasiedzenie (czy dotyczy także drogi dojazdowej, jeśli tak to sąd powinien ustalić trasę tej drogi i jej szerokość). Czy to się uda, nie wiadomo. Zależy jaki sędzia się Panu trafił.
   Z kosztami takich spraw bywa różnie, ja podobnie jak Pan uważam, że powinien je opłacać wyłącznie przedsiębiorca. Niestety sędziowie miewają na ten temat inne zdanie… Pisałam o tym tutaj: http://służebnośćprzesyłublog.pl/2020/02/04/koszty-w-sprawach-o-zasiedzenie-sluzebnosci-przesylu/

Leave a Reply

Theme by Anders Norén