Służebność przesyłu

Mój subiektywny blog o problemach właściciela działki ze słupem.

odszkodowanie za słup na działce, odszkodowanie za słupy a zasiedzenie służebności przesyłu

Słup na działce. Jakie są twoje realne szanse na odszkodowanie?

Slup-na-dzialce

Określenie słup na działce należy oczywiście rozumieć umownie, bo równie dobrze może to być gazociąg, wodociąg czy stacja transformatorowa.

Przeczytałeś mój poprzedni tekst i dlatego wiesz już, że jesteś zdeterminowany wystarczająco by podjąć walkę z przesyłowym molochem? Gratuluję i bardzo się z tego cieszę! Nie powinniśmy im odpuszczać, bo oni na to właśnie liczą mnożąc problemy, przedłużając negocjacje, strasząc zasiedzeniem i zniechęcając nas na wszelkie możliwe sposoby. Zanim napiszesz swoje pierwsze pismo, przeczytaj jednak ten tekst. Przede wszystkim istotne jest dla Ciebie upewnienie się, czy nie doszło już do zasiedzenia służebności przesyłu na Twojej działce.

Zasiedzenie służebności przesyłu może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania za słup na działce.

Czasami nawet największa determinacja właściciela nie pomoże a sprawa w sądzie jest skazana na porażkę. Chodzi o sytuacje, gdy linia przesyłowa została wybudowana ponad 30 lat temu i nie była w międzyczasie przebudowana. Jeśli pójdziemy do sądu, to przedsiębiorca przesyłowy z całą pewnością zgłosi zarzut zasiedzenia a sąd ten zarzut uwzględni. W rezultacie oznacza to utratę wszelkich roszczeń jakie właściciel mógłby kierować do przedsiębiorcy przesyłowego.

Uważaj na wprowadzające w błąd artykuły dotyczące zasiedzenia służebności przesyłu!

W sieci jest dużo informacji na temat zasiedzenia służebności przesyłu, niektóre z nich bywają mylące. Ich autorzy dają np. do zrozumienia, że zasiedzenie może biec dopiero od początku lat 90-siątych albo nawet od roku 2008. Byłoby to piękne gdyby było prawdziwe – niestety nie jest.

Odradzam Ci kierowanie do sądu jakichkolwiek roszczeń względem przedsiębiorców przesyłowych jeżeli linia ma ponad 30 lat i nie była przebudowywana. Szkoda czasu, nerwów i pieniędzy, bo sprawa jest nie do wygrania. Nie wierz cudotwórcom gwarantującym Ci, że sąd odrzuci zarzut zasiedzenia. Zwłaszcza gdy taki „cudotwórca” żąda zapłaty z góry albo niezależnej od wyniku postępowania…

Kiedy przebudowa linii przesyłowej chroni przed zasiedzeniem służebności przesyłu?

Przebudowa linii chroni właściciela działki przez groźbą zasiedzenia służebności przesyłu tylko wtedy, gdy łączy się ze znaczącą zmianą trasy linii. Zauważ, że wymiana słupa połączona z przestawieniem go w inne miejsce nie musi oznaczać zmiany trasy. Modernizacja linii bez zmiany trasy czy wymiana słupa nawet połączona z jego dużym przesunięciem wzdłuż trasy linii, nie przerywa biegu i w rezultacie nie chroni przed zasiedzeniem służebności przesyłu.

Jeżeli ustaliłeś, że linia na twojej działce ma mniej niż 30 lat (lub więcej ale została przebudowana i zmieniono znacząco jej trasę), to znaczy że sąd prawdopodobnie uzna twój wniosek o ustanowienie służebności za uzasadniony. Problemem będzie wówczas już „tylko” ustalenie wysokości należnego Ci wynagrodzenia. Szacowana wysokość tego wynagrodzenia to kolejna kwestia jaką warto rozważyć zanim wejdzie się w spór sądowy.

Od czego przede wszystkim zależy wysokość wynagrodzenia za słup na działce?

Wycenie wynagrodzenia za służebność przesyłu poświęcę jeszcze niejeden wpis, dzisiaj zasygnalizuję Ci tylko kilka ogólnych zasad o których powinieneś pamiętać:

Powierzchnia zajęta pod służebność i wartość działki przekłada się na wysokość wynagrodzenia za służebność przesyłu.

Wysokość wynagrodzenia zależy od wartości zajętego pod służebność przesyłu gruntu, zaś wartość gruntu zależy od powierzchni oraz ceny rynkowej za metr kwadratowy działki. Jeśli służebność zajmuje małą powierzchnię a w dodatku cena metra działki jest niska, to w rezultacie koszty jakie poniesiesz prowadząc sprawę sądową przekroczą otrzymane wynagrodzenie. Czasami przekraczają je wielokrotnie… warto o tym pamiętać zanim podejmie się decyzję o pójściu do sądu.

Wiele o wysokości wynagrodzeń za służebność można się dowiedzieć czytując orzeczenia dostępne na portalu orzeczeń sądów powszechnych. Wystarczy ustawić wyszukiwarkę portalu na hasło „służebność przesyłu” i sortowanie na „daty publikacji” i mamy cotygodniową dostawę kilku lub kilkunastu świeżutkich orzeczeń sądów z różnych miejscowości. To nieocenione źródło wiedzy, gorąco Ci je polecam!

Ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości rolnych różnią się od ograniczeń nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę.

Na wysokość wynagrodzenia wpływ mają ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości jakich doświadcza właściciel. Jeśli więc działka jest rolnicza a nasz umowny słup na działce to podziemny gazociąg, sąd uzna, że ograniczeń nie ma. A to oznacza, że wynagrodzenie będzie niskie. Inaczej rzecz się ma z działkami przeznaczonymi pod zabudowę jeśli obecność linii utrudnia albo wręcz całkowicie uniemożliwia prace budowlane. Tutaj ograniczenia mogą być duże a sąd powinien je wziąć pod uwagę ustalając odpowiednie wynagrodzenie. Powinien, ale czy weźmie…? Niestety niekoniecznie. Ale to już temat na inny artykuł…

Jeśli twoja działka jest przeznaczona pod uprawy rolnicze, to musisz się liczyć z niskim wynagrodzeniem za służebność przesyłu.

Kiedy sąd przyzna wynagrodzenie niepełne, pozbawione elementu odszkodowawczego?

Ważnym, wręcz podstawowym składnikiem wynagrodzenia za służebność przesyłu jest odszkodowanie za utratę wartości nieruchomości. Przyjmuje się jednak, że tę część wynagrodzenia otrzyma tylko osoba będąca właścicielem działki w momencie budowy urządzenia przesyłowego oraz osoby którym ten pierwotny właściciel działkę przekazał w spadku lub darowiźnie. Osoba która nabyła odpłatnie czyli po prostu kupiła działkę już obciążoną urządzeniem przesyłowym, nie ma zdaniem większości sądów prawa do części odszkodowawczej wynagrodzenia za służebność. W praktyce oznacza to, że takie osoby uzyskają wynagrodzenie niższe od ok. 40% do nawet ponad 90% od wynagrodzenia pełnego.

Jeśli kupiłeś działkę na której już były posadowione urządzenia przesyłowe otrzymasz znacznie niższe wynagrodzenie niż pierwotny właściciel. Co istotne jednak, ta zasada dotyczy tylko nabycia odpłatnego, nie nabycia poprzez darowiznę czy spadek. Więcej na ten temat we wpisie z dnia 24 września.

Jeśli linia jest położona w pasie wzdłuż granicy, nie licz na odszkodowanie za uniemożliwienie zabudowy działki .

Prawo budowlane i ustawa o drogach publicznych uniemożliwiają budowę w pasach przydrożnych i przygranicznych. Skoro zaś tego obszaru właściciel i tak nie mógłby zabudować, to nie można mówić o ograniczeniach spowodowanych przez linię przesyłową. Dlatego wynagrodzenie przyznane za służebność w obszarze przydrożnym powinno być znacznie niższe.

Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze tak się dzieje.  Jest to jeden z nielicznych błędów na korzyść właścicieli gruntów jakie często popełniają sędziowie i biegli. Jedni i drudzy mylą się co prawda często, jednak dziwnym trafem zazwyczaj są to błędy na korzyść przedsiębiorców… Ta kwestia to wyjątek.

Kiedy adresatem roszczenia odszkodowawczego jest gmina a nie przedsiębiorca przesyłowy ?

Jeśli Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w którym uchwalono strefy ochronne dla urządzenia przesyłowego znajdującego się Twojej działce, to sąd może uznać, że utrata wartości twojej nieruchomości jest spowodowana uchwaleniem przez Twoją gminę planu zagospodarowania oraz że to gmina powinna zapłacić za ograniczenia w korzystaniu z działki jakich doświadczasz. To nowość w orzecznictwie która bardzo spodobała się sędziom, przede wszystkim dlatego, że pozwala ustalić jak najniższe wynagrodzenie dla Ciebie…

Sądy coraz częściej pomijają ograniczenia występujące w strefie ochronnej w wynagrodzeniu za służebność twierdząc, że roszczenia odszkodowawcze należy kierować do gminy która uchwaliła MPZP. Co ciekawe, niektórym sędziom nie przeszkadza w podjęciu takiej decyzji nawet to, że dla obciążanej działki MPZP nie istnieje a jej właściciel nie ma żadnej możliwości uzyskania odszkodowania na drodze administracyjnej… Więcej na ten temat we wpisie z 10 września i wpisie z 12 września.

Pora na podsumowanie. Mam nadzieję, że nie zniechęciłam Cię do podjęcia walki o swoje prawa…?

Czy po przeczytaniu tego wszystkiego uważasz, że warto podjąć wyzwanie i zawalczyć o odszkodowanie za słup na działce? Jeśli tak, to przeczytaj mój wcześniejszy artykuł na blogu „Jak zacząć walkę o odszkodowanie od przedsiębiorcy przesyłowego.”

Jak oceniasz ten tekst?

Aby ocenić wybierz ilość gwiazdek!

Average rating 3,3 / 5. Vote count: 4

Ten tekst nie był jeszcze oceniany. Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén