Służebność przesyłu

Mój subiektywny blog o problemach właściciela działki ze słupem.

przesył dla początkujących, służebność przesyłu

Spór przesyłowy. Czy warto go rozpoczynać…?

Spor-przesylowy

Spór przesyłowy nigdy nie kończy się na napisaniu kilku pism i przeczytaniu odpowiedzi od przedsiębiorcy przesyłowego. Prędzej czy później trzeba będzie iść do sądu i ustanowić służebność przesyłu. Zanim napiszesz pierwsze swoje pismo, jedno z wielu które w tej sprawie będziesz musiał napisać, przede wszystkim zastanów się, jak bardzo słup, rury czy kable ci przeszkadzają i czy naprawdę chcesz wchodzić w spór z przedsiębiorcą przesyłowym.

Służebność przesyłu za wynagrodzeniem to w praktyce jedyny sposób na uzyskanie przez właściciela zajętego gruntu rekompensaty za uciążliwości jakie powoduje działalność przedsiębiorcy przesyłowego. Najczęściej ustanawia się ją sądownie a przedsiębiorca przesyłowy robi wszystko, by Twoje wynagrodzenie było jak najniższe. Większość sądów mu w tym pomaga.

Zacznij od szczerej oceny stopnia swojego zdeterminowania

Masz działkę, na której stoi słup albo pod którą zostały wkopane jakieś rury i chcesz coś z tym zrobić? W przypadku urządzeń już istniejących (a nie dopiero planowanych) bardzo trudno jest uzyskać cokolwiek od przedsiębiorcy na drodze ugody, prawie zawsze spór przesyłowy kończy się w sądzie. Już na etapie przedsądowym spotkasz się z:

  • lekceważącym, nawet aroganckim traktowaniem cię przez przedsiębiorcę
  • z celowym przedłużaniem negocjacji
  • żądaniami dostarczania coraz to nowych dokumentów
  • brakiem odpowiedzi na pisma w których to ty żądasz przesłania Ci różnych dokumentów
  • próbami zastraszania Cię np. możliwym zasiedzeniem za którego stwierdzenie w sądzie to ty sam będziesz musiał zapłacić
  • z wymianą pism które niczemu nie służą, bo przedsiębiorca i tak nie ma zamiaru zapłacić ci sensownej kwoty ani przebudowywać swojej linii tak, by nie stała na przeszkodzie twoim zamierzeniom budowlanym.

A to tylko przedbiegi, prawdziwy spór przesyłowy zacznie się w sądzie…

Sprawy sądowe trwają długo – średnio 2-3 lata w pierwszej instancji. Sprawy bardziej skomplikowane potrafią ciągnąc się nawet kilkanaście lat…!! Koszty bywają różne, różnie też sądy podchodzą do kwestii obciążania nimi stron. Mój sąd rejonowy kosztami ustanawiania służebności przesyłu obciąża wyłącznie przedsiębiorcę, ale nie jest to bynajmniej normą. Koszty sądowe (głównie wynagrodzenia biegłych) mogą wynieść kilka tysięcy, ale może to być też kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Przygotuj się na to, że w sądzie będziesz traktowany jak intruz. Nie licz, że sąd okaże zrozumienie, podstawową ludzką empatię w stosunku do człowieka którego działkę ktoś bezprawnie zajął pod własną działalność gospodarczą i śmieje mu się w twarz proponując obraźliwie niskie odszkodowanie. Dla sądu tym dobrym jest przedsiębiorca, dostarczyciel wody, prądu i gazu. Ty jesteś natrętem, pazernym spryciarzem który chce się wzbogacić kosztem innych.

Wybacz mi tę moją brutalną szczerość, ale uważam, że lepiej wiedzieć zawczasu co nas czeka w sądzie. Nie zniechęcam Cię do bronienia swoich racji w sądzie – sama to przecież robię i nie zamierzam rezygnować. Chcę tylko, żebyś dokładnie wiedział na co się porywasz.

Zdefiniuj problem powodowany przez urządzenie przesyłowe i poszukaj innego rozwiązania.

Przede wszystkim zapytaj sam siebie jak bardzo przeszkadza ci urządzenie przesyłowe które masz na działce. Czy chodzi o obiektywnie istniejący problem utrudniający jakieś twoje plany?  A może to subiektywna choć w pełni zrozumiała złość o to, że ktoś bez pytania korzysta z twojej własności …?

  • Może problem stwarzany przez urządzenie przesyłowe da się rozwiązać np. wyborem innego projektu domu? Modne obecnie domy typu „stodoła” są długie i wąskie więc da się je wybudować na działkach o nietypowym kształcie.
  • Jeśli słup stoi np. w miejscu planowanego wjazdu do garażu, to może dałoby się ten garaż postawić gdzie indziej…?
  • Jeśli dopiero planujesz kupić działkę i trafia się wyjątkowa okazja, działka tania ale z felerem w postaci obciążenia urządzeniem przesyłowym, to rozważ czy nie lepiej będzie jednak dopłacić i kupić działkę pełnowartościową. Zapomnij o łatwym i szybkim i tanim pozbyciu się słupa – nie uda ci się…

Jeśli uznasz, że problem stwarzany przez urządzenie przesyłowe jest wystarczająco poważny byś chciał zainwestować swój czas, zdrowie i pieniądze, to przejdź do kroku drugiego – przeczytaj mój kolejny wpis, w którym ustalisz, jakie są twoje realne szanse w sądzie.

Jak oceniasz ten tekst?

Aby ocenić wybierz ilość gwiazdek!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

Ten tekst nie był jeszcze oceniany. Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén